Kondensat ze względu na występującą zawartość
zanieczyszczeń (miedzy innymi pewnych ilości oleju) jako odpad
nie będący ściekiem nie może być odprowadzany bezpośrednio ani
do instalacji kanalizacji, ani do gruntu czy wód gruntowych. to właśnie separator oleju umożliwia dostosowanie starych maszyn do nowych wymogów Jeżeli nie oczyścimy wody z kondensatu to zgodnie: z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2005 roku w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (Dziennik Ustaw z dnia 29 grudnia 2005 roku poz. 2176), które dotyczy: § 1. Rozporządzenie określa jednostkowe stawki opłat za: 1) gazy lub pyły wprowadzane do powietrza; 2) substancje wprowadzane ze ściekami do wód lub do ziemi; 3) wody chłodnicze wprowadzane do wód lub do ziemi; 4) umieszczenie odpadów na składowisku; 5) pobór wody podziemnej; 6) pobór wody powierzchniowej śródlądowej; 7) powierzchnie zanieczyszczone o trwałej nawierzchni, z których wprowadzane są do wód lub do ziemi wody opadowe lub roztopowe, ujęte w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne; 8) każde rozpoczęte 100 kg przyrostu masy ryb innych niż łososiowate albo innych organizmów wodnych w ciągu cyklu produkcyjnego w obiektach chowu lub hodowli tych ryb lub tych organizmów, jeżeli średnioroczny przyrost masy tych ryb lub tych organizmów w poszczególnych latach cyklu produkcyjnego przekracza 1.500 kg z 1 ha powierzchni użytkowej stawów rybnych tego obiektu w jednym roku danego cyklu. Warto wziąć również pod uwagę przepisy zawarte w rozporządzeniu:
Zakup separatora jest więc zdecydowanie korzystną inwestycją!!! zwłaszcza że: ceny za odprowadzanie zanieczyszczeń stale rosną. natomiast automatyczne zawory spustowe umożliwiają bezproblemowe i ekonomiczne odprowadzenie kondensatu z instalacji sprężonego powietrza i skierowanie go separatora oleju Obowiązek utylizacji kondensatu wynika zarówno z Ustawy o odpadach (Dz. U. 2001.62.628 z dnia 20 czerwca 2001 Jak również Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony Środowiska (Dz.U. 2001 nr 62 poz. 627), której kontynuacją jest obowiązująca od 28 lipca 2005 r Ustawa z dnia 18 maja 2005 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony Środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2005 nr 113 poz. 954 Od 1 stycznia 2006 roku obowiązuje Dyrektywa Narzędziowa, która zobowiązuje użytkowników do dostosowania maszyn do wymogów nałożonych przez Unię Europejską. Należy więc na bieżąco kontrolować stan maszyn, prowadzić odpowiednią dokumentację między innymi w zakresie:
|
||||||
Kondensat ze sprężonego powietrza, a ochrona środowiskaTechnika uzdatniania kondensatu ze sprężonego powietrza - podstawy prawnePrzegląd prasy:Przedsiębiorcy zapłacą za szkody ekologiczne (Gazeta Prawna/30.04.2007, godz. 05:00)NOWE PRAWO Podmioty,
których działalność może zaszkodzić środowisku, będą musiały
przeciwdziałać zagrożeniom ekologicznym oraz ponosić koszty naprawy
szkód, jeżeli dojdzie do skażenia. |