Sprężone powietrze

Faq - najczęściej pojawiające się problemy i niektóre sposoby ich rozwiązania:

Sprężone powietrze

    Sprężone powietrze, jest bardzo ważnym nośnikiem energii. Pod względem wielkości i częstotliwości zastosowania zajmuje drugie miejsce po energii elektrycznej. Mimo to jest bardzo często lekceważonym medium.      
Nie stwarza problemów eksploatacyjnych jest przyjazne dla środowiska naturalnego. W przypadku występujących nieszczelności nie powoduje zagrożeń.   Uniwersalność zastosowania i dostępność surowca jakim jest powietrze sprawia wrażenie jak gdyby nic nie kosztowało. Zwłaszcza dlatego, że urządzenia sprężające zazwyczaj nie są wyposażone w oddzielne liczniki energii. Dlatego tak naprawdę nie wiadomo jakie ponoszone są całkowite koszty po za ceną zakupu i rachunkami za części zamienne.      To wszystko upewnia nas w przekonaniu, że nie warto się problemem interesować. Niemniej jednak analiza ilości zużytej energii (najczęściej elektrycznej) przyprawia nie jednego producenta o zawrót głowy. Ale nawet wtedy gdy już wiadomo jak znaczny udział procentowy w kosztach produkcji jest sprężonego powietrza, najczęściej kończy się na ubolewaniu. Panuje bowiem obiegowe błędne przekonanie, że tak być musi.

     Takie myślenie z pewnością nie jest rozsądne, zwłaszcza w obliczu rosnącej konkurencji, zmieniających się przepisów ochrony środowiska, rosnących cen energii, potrzeby obniżenia energochłonności produkcji w ogóle. A przecież rachunki za energię elektryczną można znacznie obniżyć, dzięki zastosowaniu najnowszych zdobyczy techniki.     

Nawet najlepsza sprężarka to tylko niecałe 20 % energii wykorzystanej efektywnie. Dlatego szczególnie ważne jest wykorzystanie tego co zostało wyprodukowane. Wyprodukować należy więc tylko tyle ile jest niezbędne, a nie tyle jakie są możliwości. Wydmuch nadmiaru do atmosfery to marnotrawstwo na własne życzenie. Trzeba oczywiście wykorzystać, to co wydaje się bezpowrotnie tracone jako energia chłodzenia.

Wbrew pozorom nie jest to niemożliwe. Dobra sprężarka to nie wszystko,. Nawet najbardziej ekonomiczne wytwarzanie sprężonego powietrza nie usprawiedliwia jego marnotrawstwa, a straty występują praktycznie na każdym kroku; są to:

  • straty przesyłu (opory tarcia, ubytki na nieszczelnościach),
  • straty powietrza podczas odwadniania (szczególnie przy ręcznym otwieraniu zaworów odwadniających, czas otwarcia jest zawsze "trochę dłuższy",
  • nie usunięty w porę kondensat powstający w procesie sprężania powoduje przyspieszone zużycie rurociągów, zwiększa opory przepływu,
  • nieprawidłowo dobrane filtry powodują zwiększone spadki ciśnienia, oraz wymuszają zwiększoną częstotliwość wymiany wkładów filtracyjnych co przedstawia zamieszczony obok wykres. Poprawę niezawodności i trwałości urządzeń pracujących w oparciu o sprężone powietrze uzyskuje się niejako przy okazji.
  • znajdujący się w kondensacie olej jest zabójczy dla środowiska. Nawet jeżeli do tej pory nie mieliśmy kontaktu z inspektorem ochrony środowiska, może to nastąpić w każdej chwili połączone z niezbyt przyjemnymi konsekwencjami finansowymi.
  • Najlepsze urządzenia sprężające wykorzystują tylko niecałe 20 % energii na sprężenie - pozostała część to zwyczajne straty przetwarzane na ciepło. Jest to z jednej strony niejednokrotnie poważny problem z odprowadzeniem, z drugiej natomiast potencjalne źródło "darmowej" energii do ogrzewania pomieszczeń , wody sanitarnej itp

HOME  KONTAKT  telefon: (+48) 787 715 251;  mail: ecofilter(at)ecofilter.pl  OFERTA

mail:ecofilter(at)ecofilter.pl  Phone (+48) 787 715 251 KONTAKT  OFERTA   faq
polityka prywatności